Pozinkovaná ocel
Galvanizace je jednou z nejdůležitějších technologií povrchové ochrany v moderní výrobě oceli. Týká se procesu potahování uhlíkové oceli vrstvou zinku, nejčastěji žárovým-pozinkováním. Pro nízkouhlíkovou-tvarovací ocel, jako je napřDX51Dgalvanizace dramaticky zlepšuje odolnost proti korozi při zachování vynikajících tvarovacích vlastností materiálu.
Samotná ocel DX51D je určena pro tváření za studena, lisování, ohýbání a obecné konstrukční použití. Bez povrchové ochrany však zůstává holá ocel zranitelná vůči rzi, vlhkosti, chemikáliím a degradaci životního prostředí. Nanesením zinkového povlaku,Pozinkovaná ocel DX51Dzískává dlouhodobou-odolnost, prodlouženou životnost a stabilní výkon i v náročných podmínkách.
Tato kombinace mechanické spolehlivosti a ochrany proti korozi vysvětluje, proč se pozinkovaná ocel DX51D stala celosvětově jedním z nejpoužívanějších materiálů ve stavebnictví, výrobě a infrastruktuře.

Jak funguje proces galvanizace pro ocel DX51D
Při žárovém-zinkování ponorem procházejí ocelové svitky nebo plechy DX51D lázní roztaveného zinku při teplotách kolem 450 stupňů . Zinek se metalurgicky spojí s ocelovým povrchem a vytvoří několik intermetalických vrstev zakončených vnější vrstvou z čistého zinku.
Tato struktura poskytuje dva klíčové ochranné mechanismy:
- Fyzická bariérová ochrana: Vrstva zinku zabraňuje přímému kontaktu mezi ocelí a korozivními prvky.
- Elektrochemická (obětní) ochrana: Zinek přednostně koroduje a chrání podkladovou ocel, i když je povrch poškrábaný.
V důsledku toho si pozinkovaná ocel DX51D zachovává svou integritu i při vystavení vlhkosti, soli, průmyslovému znečištění a kolísání teplot.
Typické technické specifikace pozinkované oceli DX51D
Pozinkovaná ocel DX51D je k dispozici v různých rozměrech a hmotnostech povlaku, aby vyhovovala různým technickým požadavkům.
Tabulka 1: Typický rozsah rozměrů pozinkované oceli DX51D
| Formulář produktu | Tloušťka (mm) | Šířka (mm) | Délka (mm) |
|---|---|---|---|
| Cívka | 0.30 – 3.0 | 600 – 1500 | - |
| List | 0.30 – 3.0 | 600 – 1500 | 1000 – 6000 |
| Talíř | 1.0 – 3.0 | 600 – 1500 | Přizpůsobené |
Tabulka 2: Druhy zinkových povlaků a provozní prostředí
| Stupeň nátěru | Hmotnost zinku (g/m²) | Odhadovaná životnost | Typické použití |
|---|---|---|---|
| Z100 | 100 | 5–10 let | Vnitřní konstrukce |
| Z180 | 180 | 10–15 let | Obecné venkovní použití |
| Z275 | 275 | 15–25 let | Konstrukce a zastřešení |
| Z350+ | 350+ | 25+ let | Námořní a průmyslové zóny |
Silnější povlaky výrazně prodlužují životnost pozinkované oceli DX51D v agresivním prostředí.
DX51D vs DX54D: Rozdíly ve výkonu po galvanizaci
DX54D je vyšší třída tvárnosti ve srovnání s DX51D a používá se především pro hluboké tažení a složité tvářecí operace. Po zinkování mají oba druhy výhodu ochrany proti korozi, ale jejich chování při tváření zůstává odlišné.
Tabulka 3: Srovnání DX51D a DX54D
| Vlastnictví | DX51D | DX54D |
|---|---|---|
| Mez kluzu (MPa) | Větší nebo rovno 140 | Větší nebo rovno 120 |
| Prodloužení (%) | Větší nebo rovno 22 | Větší nebo rovno 28 |
| Tvařitelnost | Dobrý | Vynikající |
| Typické aplikace | Střešní krytiny, konstrukce, panely | Automobilové panely, hlubokotažené-díly |
| Efektivita nákladů | Vysoký | Mírný |
DX51D nabízí vynikající rovnováhu mezi mechanickým výkonem, odolností proti korozi a ekonomickou účinností, takže je preferovanou volbou pro všeobecné-aplikace.
Průmyslové výhody použití pozinkované oceli DX51D
Kombinací oceli DX51D se zinkovým povlakem získávají výrobci několik dlouhodobých-výhod:
- Snížené náklady na údržbu a přelakování
- Vylepšená odolnost proti korozi, chemikáliím a vlhkosti
- Konzistentní výkon při kolísání teploty
- Prodloužená životnost hotových výrobků
- Vyšší celková spolehlivost projektu
Tyto výhody se přímo promítají do nižších celkových nákladů životního cyklu budov, strojů a zařízení.
GNEE OCELnabízí celou řadu řešení z galvanizované oceli DX51D, včetně svitků, plechů a přizpůsobených produktů-na{2}}délku. Naše výrobní zařízení využívají pokročilé galvanizační linky, které zajišťují rovnoměrnou tloušťku povlaku, vynikající kvalitu povrchu a stabilní mechanické vlastnosti.
Udržujeme přísnou kontrolu kvality od výběru surovin až po konečnou kontrolu, což zaručuje, že každá zásilka splňuje mezinárodní standardy a specifikace klienta. S profesionální technickou podporou, flexibilní zásobovací kapacitou a rozsáhlými exportními zkušenostmiGNEE STEEL pokračuje v budování dlouhodobých-partnerství se zákazníky na globálních trzích.
Mechanické vlastnosti tříd DX (EN 10346)
| Stupeň | Povlak | Norma | Mez kluzu Re (MPa) | Pevnost v tahu Rm (MPa) | Tažnost A80 (min %) | R90 (min) | n90 (min) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DX51D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | - | 270 - 500 | 22 | - | - |
| DX52D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 140 - 300 | 270 - 420 | 26 | - | - |
| DX53D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 140 - 260 | 270 - 380 | 30 | - | - |
| DX54D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 120 - 220 | 260 - 350 | 36 | 1.6 | 0.18 |
| DX56D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 120 - 180 | 260 - 350 | 39 | 1.9 | 0.21 |
| DX57D | Z, ZA | EN 10346 | 120 - 170 | 260 - 350 | 41 | 2.1 | 0.22 |





