Co je galvanizace a proč na tom záleží?
Galvanizace nanáší vrstvu zinku ponorem- do horkého ponoru, aby byla ocel chráněna před korozí. Vrstva zinku vytváří obětní ochranu a zpomaluje oxidaci i v případě poškrábání povlaku, což podstatně zlepšuje životnost ve venkovních a průmyslových podmínkách.
DX51DaDX53Djsou dvě třídy galvanizované oceli EN 10346, které se často srovnávají při rozhodování o návrhu a výrobě.

Porovnání mechanického výkonu
| Metrický | DX51D | DX53D |
|---|---|---|
| Mez kluzu (MPa) | ~140–300 | ~140–260 |
| Pevnost v tahu (MPa) | ~270–500 | ~270–380 |
| Prodloužení (%) | Větší nebo rovno 22 | Větší nebo rovno 28–30 |
| Nejlepší pro | Vyvážená pevnost/tvarovatelnost | Hluboké tažení a lepší jednotné prodloužení |
DX53DDíky zvýšené tažnosti se lépe hodí pro složité tvarování a hluboké tažení při zachování dostatečné pevnosti.
Metalurgické a procesní náhledy
Obě třídy začínají jako za studena -válcované nízkouhlíkové- oceli s podobným složením, ale nepatrné rozdíly ve zpracování a žíhání za studena pomáhají DX53D dosáhnout zlepšeného rovnoměrného prodloužení -, což je výhoda při tvářecích operacích, kde je kritická spojitost povrchu.
Úvahy o výrobě
- Tvarovatelnost a odpružení
Třídy s vysokou tažností, jako je DX53D, vykazují snížené odpružení při složitém ohýbání a lisování ve srovnání s DX51D, což má za následek těsnější kontrolu rozměrů při přesném tváření.
- Vliv nástrojů
Vzhledem k tomu, že DX53D může vyžadovat vyšší razicí sílu v těžkém rozchodu, jsou v automatizovaných výrobních linkách důležité úvahy o opotřebení nástroje a strategie mazání.
- Svařovací praxe
Zinkové povlaky musí být ošetřeny v místech svarů, aby se zabránilo poréznosti; běžnou praxí je lokální odstranění povlaku nebo optimalizované parametry pro pozinkované povrchy.
Příklady aplikací
| Aplikace | Vhodný stupeň |
|---|---|
| Automobilové vnější a vnitřní části karoserie | DX53D |
| Skořepiny domácích spotřebičů | DX53D |
| Obkladové a architektonické panely | DX51D |
| Konstrukční prvky | DX51D |
Kde je často preferováno DX53Dhluboká kresba a tvarová složitostjsou designové priority, zatímco DX51D funguje dobře pro všeobecnou výrobu s vyváženými mechanickými potřebami.
Oba druhy se spoléhají na zinkové povlaky pro odolnost proti korozi. Výběr vhodných tříd nátěrů, jako jsou Z180, Z275, galvannealed nebo před{3}}lakované povrchy, může dramaticky ovlivnit-dlouhodobý výkon a přilnavost nátěru.
Ve společnosti GNEE STEEL poskytujeme kompletní sadu řešení pro galvanizovanou ocel včetně DX51D Z275, DX53D Z275, DX52D, za studena -válcované oceli a před-lakovaných galvanizovaných produktů (PPGI/PPGL) s konzistentní kvalitou a globálními exportními službami. Náš technický tým vám pomůže vybrat optimální třídu a nátěr pro výkon, výrobu a životnost vašeho projektu.
| Stupeň | Povlak | Norma | Mez kluzu Re (MPa) | Pevnost v tahu Rm (MPa) | Tažnost A80 (min %) | R90 (min) | n90 (min) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DX51D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | - | 270 - 500 | 22 | - | - |
| DX52D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 140 - 300 | 270 - 420 | 26 | - | - |
| DX53D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 140 - 260 | 270 - 380 | 30 | - | - |
| DX54D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 120 - 220 | 260 - 350 | 36 | 1.6 | 0.18 |
| DX56D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 120 - 180 | 260 - 350 | 39 | 1.9 | 0.21 |
| DX57D | Z, ZA | EN 10346 | 120 - 170 | 260 - 350 | 41 | 2.1 | 0.22 |






