Co je ocel S280GD?
S280GD je nelegovaná konstrukční ocel, vyrobená z přibližně 98-99 % železa a 0,1-0,2 % uhlíku, splňující EN 10346 s minimální mezí kluzu 280 MPa. Je to plochá-válcovaná ocel, typicky žárově zinkovaná kvůli odolnosti proti korozi. V S280GD "S" označuje konstrukční ocel, "280" mez kluzu a "GD" galvanizaci. Dodává se s povrchovými úpravami jako +Z (zinek) a +ZF (zinek-železo), vhodné pro stavebnictví, automobilový průmysl a lehké strojírenství. Podobně jako FeE280G má ocelové číslo EU 1,0244.

Specifikace
|
Materiál |
SGCC,S350GD+Z,S550GD+Z,DX51D,DX52D,DX53D atd. |
|---|
| Tloušťka | 0,12mm-6mm |
| Šířka | Konvenční šířka pod 0,5 mm je 1000 mm, 1200 mm a výše je 1000, 1250 mm |
| hmotnost cívky | 8-10 tun /na míru |
| Tolerance | "+/-0,02 mm |
| Typ substrátu | Svitek válcovaný za tepla, Svitek válcovaný za studena |
| Struktura povrchu | Nulové flitry, Malé flitry, Pravidelné flitry, Velké flitry |
| Tloušťka vrstvy zinku | 30g/㎡-275g/㎡ (Z275/G90) |
| Norma | AISI, ASTM, BS, GB, JIS |
| Implementační standardy | GB/T2518 GB/T25052, EN10346, JIS G3302, ASTMA653 |
| Certifikáty | SGS, ISO 9001, CE |
Mechanické vlastnosti
| Parametr | Standardní požadavek | Typická hodnota |
| Mez kluzu (Rp0,2) | Větší nebo rovno 280 MPa | 300-330 MPa |
| Pevnost v tahu (Rm) | 380-500 MPa | 400-460 MPa |
| Prodloužení (A80 mm) | Větší nebo rovno 12 % | 15-18% |
| Ohebnost | 180 stupňů d=0a | Žádné praskání |
Globální standardní srovnání známek
| Vlastnictví | Evropa EN 10346 | Čína GB/T 2518 | USA ASTM A653 | Japonsko JIS G3302 |
| Stupeň | S280GD+Z | S280GD+Z | SS stupeň 40 | SGCC440 |
| Mez kluzu | Větší nebo rovno 280 MPa | Větší nebo rovno 280 MPa | Větší nebo rovno 275 MPa | Větší nebo rovno 440 MPa |
Aplikace
S280GD se používá v široké řadě stavebních aplikací, kde je vyžadována vysoká-únosnost a dlouhotrvající-ochrana proti korozi. Typické oblasti použití jsou
Střešní a fasádní systémy: trapézové profily a profily se stojatou drážkou pro obytné, komerční a průmyslové budovy.
Drenážní komponenty: Žlaby, svody a sběrače dešťové vody.
Lehká ocelová konstrukce:halové konstrukce, halové zástěry, přístřešky pro auta a zastřešení.
Fasádní obklady:Profilované plechy a sendvičové panely pro stěnové a stropní prvky.
Solární montážní systémy: Rámy a spodní konstrukce s dlouhou životností a nenáročnou údržbou.
Díky flexibilním možnostem překrytí lze prodloužit intervaly údržby a snížit celkové provozní náklady, což z S280GD činí ekonomicky atraktivní řešení pro moderní stavební projekty.
Dostupná jakost oceli
|
Norma |
Stupeň |
C |
Si |
Mn |
P |
S |
Ti |
|
Tvarování za studena Čínský standard |
DX51D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
DX52D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX53D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX54D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX56D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
DX57D+Z |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.100 |
0.045 |
0.30 |
|
|
Tvarování za studena Japonský standard |
SGCC |
0.15 |
0.50 |
0.80 |
0.050 |
0.030 |
0.025 |
|
SGCD1 |
0.12 |
0.50 |
0.60 |
0.040 |
0.030 |
0.025 |
|
|
SGCD3 |
0.08 |
0.50 |
0.45 |
0.030 |
0.030 |
0.025 |
|
|
SGCD4 |
0.06 |
0.50 |
0.45 |
0.030 |
0.030 |
0.025 |
|
|
Pro Strukturu Japonský standard |
SGC340 |
0.25 |
0.50 |
1.70 |
0.200 |
0.035 |
0.025 |
|
SGC400 |
0.25 |
0.50 |
1.70 |
0.200 |
0.035 |
0.150 |
|
|
SGC490 |
0.30 |
0.50 |
2.00 |
0.200 |
0.035 |
0.025 |
|
|
SGC510 |
0.30 |
0.50 |
2.50 |
0.200 |
0.035 |
0.025 |
|
|
Pro Strukturu Standard AISI |
S220GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
S250GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
|
S280GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
|
S320GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.025 |
|
|
S350GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.150 |
|
|
S550GD+Z |
0.20 |
0.60 |
0.70 |
0.100 |
0.045 |
0.150 |
Mechanické vlastnosti
|
Stupeň |
Mez kluzu MPa Větší nebo rovna |
Pevnost v tahu MPa Větší nebo rovna |
Prodloužení A% Větší nebo rovno |
|
DX51D Z/ZM/AZ/AM |
240-380 |
270-500 |
22 |
|
DX52D Z/ZM/AZ/AM |
140-300 |
270-420 |
26 |
|
DX53D Z/ZM/AZ/AM |
140-260 |
270-380 |
30 |
|
DX54D Z/ZM/AZ/AM |
120-220 |
260-350 |
36 |
|
S220GD Z/ZM/AM |
220 |
300 |
20 |
|
S250GD Z/ZM/AZ/AM |
250 |
330 |
19 |
|
S280GD Z/ZM/AM |
280 |
360 |
18 |
|
S300GD A/AM |
300 |
380 |
18 |
|
S320GD Z/ZM/AM |
320 |
390 |
17 |
|
S350GD Z/ZM/AZ/AM |
350 |
420 |
16 |
|
S450GD A/AM |
450 |
480 |
15 |
|
S550GD Z/ZM/AZ/AM |
550 |
550 |
- |
FAQ:
Jaké jsou běžné typy povlaků dostupné na S280GD?
S280GD lze galvanizovat čistým zinkem (+Z), zinkem-železem (+ZF), zinkem-hliníkem (+ZA), zinkem-hořčíkem (+ZM), hliníkem-zinkem (+AZ) a hliníkem-křemíkem (+AS).
Jaká je minimální mez kluzu S280GD?
Minimální mez kluzu (Rp0,2) je 280 MPa.
Jaká je typická pevnost v tahu?
Minimální pevnost v tahu je kolem 360 MPa.
Jaké je minimální prodloužení?
Minimální prodloužení A80 je typicky 18 % (nepatrně se mění s tloušťkou).
Jaké tloušťky jsou k dispozici pro plech/svitky S280GD?
Tloušťka se může pohybovat od cca 0,12 mm do 6,0 mm nebo více na vyžádání.
Lze S280GD dodat s přizpůsobenými šířkami a délkami?
Ano - šířky (např. 600–2000 mm) a délky/cívky lze přizpůsobit.





