Co je žárově-galvanizovaná ocel?
Žárově-galvanizovaná ocel je ocel potažená roztaveným zinkem, aby se vytvořila metalurgická vazba mezi zinkem a základní ocelí. To poskytuje vynikající odolnost proti korozi a fyzickou ochranu v prostředích s vlhkostí, působením chemikálií nebo solnou mlhou.
VEN 10346, DX51D a DX56D představují za studena-válcované pozinkované oceli s různými mechanickými cíli - DX51D poskytující vyvážený výkon, zatímco DX56D klade důraz na vysokou tažnost a výkon při hlubokém tažení.
Metalurgické a mechanické rozdíly
| Metrický | DX51D | DX56D |
|---|---|---|
| Mez kluzu | 140–300 MPa | 120–180 MPa |
| Pevnost v tahu | 270–500 MPa | 260–350 MPa |
| Prodloužení | Větší nebo rovno 22 % | Větší nebo rovno 39 % |
| r-hodnota (plastová anizotropie) | mírný | vyšší |
| n-hodnota (zpevnění deformací) | mírný | vyšší |
DX56Dvyšší r-hodnota a n-hodnotaznamenají, že vydrží větší plastickou deformaci a má lepší odolnost proti ztenčování při hlubokém tažení.

Výkon při výrobě a tváření
- Rozsah tvarování:
Tažnost DX56D umožňuje jeho kreslení do hlubších a složitějších tvarů bez povrchových trhlin.
DX51D efektivně zvládá standardní tvarování, jako je ohýbání a mírné natahování.
- Vliv nástrojů:
Projekty hlubokého tažení zahrnující DX56D mohou vyžadovat kalibrované nástroje, aby se maximalizovaly výhody jeho vyššího prodloužení.
- Svařování:
Zinkové povlaky mohou při nesprávném zacházení způsobit odpařování zinkových výparů; standardní průmyslová praxe zahrnuje předběžné{0}}odstranění svarových bodů nebo specializovaných svařovacích parametrů.
Třídy odolnosti proti korozi a nátěrů
Pozinkované povlaky jako napřZ275poskytují stejnoměrnou vrstvu zinku pro ochranu ocelového podkladu. Bez ohledu na to, zda je základní jakost DX51D nebo DX56D, poskytují povlaky stejné třídy při správné aplikaci srovnatelnou ochranu proti korozi.
| Povlak | Funkce |
|---|---|
| Z180 | Standardní odolnost proti korozi |
| Z275 | Vyšší korozní výkon |
| GA / ZF | Zvýšená přilnavost barvy |
| Předbarvené (PPGI) | Dekor + odolnost proti korozi |
Průvodce výběrem inženýrství
| Technický požadavek | Nejlepší stupeň |
|---|---|
| Vysoká tažnost a hluboký tah | DX56D |
| Vyvážené tvarování a pevnost | DX51D |
| Vysoce přesné automobilové obložení | DX56D |
| Komponenty konstrukčních plechů | DX51D |
Profesionální podpora GNEE STEEL
GNEE STEEL nabízí prémiové výrobky z pozinkované oceli včetněDX51DaDX56Ds konzistentním mechanickým výkonem, přesným řízením povlaku a schopností globální dodávky. Také dodávámeDX52D, DX53D, DX54D, za studena-válcované svitky a před-lakovaná galvanizovaná ocel- zajišťuje, že máte správný materiál pro hluboké tažení, složité tvarování nebo konstrukční aplikace.
Mechanické vlastnosti tříd DX (EN 10346)
| Stupeň | Povlak | Norma | Mez kluzu Re (MPa) | Pevnost v tahu Rm (MPa) | Tažnost A80 (min %) | R90 (min) | n90 (min) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DX51D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | - | 270 - 500 | 22 | - | - |
| DX52D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 140 - 300 | 270 - 420 | 26 | - | - |
| DX53D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 140 - 260 | 270 - 380 | 30 | - | - |
| DX54D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 120 - 220 | 260 - 350 | 36 | 1.6 | 0.18 |
| DX56D | Z, ZA, ZF | EN 10346 | 120 - 180 | 260 - 350 | 39 | 1.9 | 0.21 |
| DX57D | Z, ZA | EN 10346 | 120 - 170 | 260 - 350 | 41 | 2.1 | 0.22 |





